THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zvláštní slovenský samorost Richard Zajac a parta jeho kamarádů před časem vychrlila další sbírku svých melancholických apokalyptických popěvků. Skutečně popěvků, protože Richard se jal jaksi používat svůj hlas poněkud barvitěji, a tak se z jeho nakřáplého chrapláku stal zpívající nakřáplý chraplák, v řídkých momentech dokonce i nechraplák. Kromě toho zde opět najdete Richardovu něžnou sekundantku Slávku, jež se snaží jeho depresivní popěvky poněkud zjemňovat.
Stejně jako na minulé desce se zde potkáte s klávesami, monotónně a naneštěstí nepříliš energicky se plazícími kytarami a v neposlední řadě s foukací harmonikou bluesmana Ericha, jež svým tklivým tahavým „velrybím pláčem“ alespoň občas oživuje dekadentní pustinu, kterou hudba Morgain rozestře ve vaší mysli po delším než desetiminutovém poslechu. Všemu samozřejmě v pozadí fatalisticky pravidelně odkrajuje zlomky času již tradiční kamarád Yamaha. Ba ba, téměř padesát minut morgainovských melodií, které snad až příliš často dostávají do velmi podobných poloh a rytmů, až na malé výjimky nic, co byste od Morgain již neznali. Po dvou MC a dvou CD vás na svém třetím kotoučku Morgain těžko překvapí něčím víc, než jen dobrým zvukem. Chrr... chrr... pardon. Omlouvám se. Už rozumím tomu, proč Morgain nazývají svou hudbu hypnotic doom. Nepopírám jistou originalitu slovenského kvinteta, ale tady se jedná o něco trochu jiného, než je např. programový minimalismus Gardens Of Gehenna. Pomalu se táhnoucí melodie a po chvíli do monotónnosti zabíhající unylé frázování je sice dozajista odrazem Richardova duševního rozpoložení, ale poslouchat to tři čtvrtě hodiny v bdělém stavu nelze, alespoň mně to nejde. Obávám se, že protože výraznějších rytmických předělů a signifikantních motivů na „veršících z lesa nudy“ /i tak se dá totiž titul alba překládat/ není, pokud se nechcete nechat ukolébat do stavu pasivní letargie, neposlouchejte Morgain. Jsou-li však vaše tužby opačné, něch sa páčí... Pocit zmaru, brzkého konce světa, chladné smrti a letargie daleko od objetí slavné matky církve – toť nosné motivy světa Richarda Zajace. Chrr... chrr... pardon. Skutečně velmi pěkně zpracované depresivní výpovědi jako I Can Ask The Stars nebo Abandoned shazují obsahově poněkud ploché popěvky typu Return Of Lucifer... Docela zbytečně navíc jejich přednes kazí leckde odfláklá anglická výslovnost obou zpěváků, což je u melodického a díky své pomalosti i velmi čitelného vokálu obzvášť patrné. Chrr... chrr... chrrrrrr...
6 / 10
Richard Zajac
- zpěv, kytara, programování bicích
Slávka Tomayová
- zpěv
Jony Štefánik
- kytara
Erich "Boboš" Prochádzka
- foukací harmonika
Martin Ferenčík
- basa
1. Useless Body
2. Heaven Will Fall
3. Return of The Lucifer
4. Abandoned
5. Cancer
6. In The Shadow of Nibiru
7. I Can Ask The Stars
8. Memories
9. Book of Life
Rhymes From The Forest of Weariness (2001)
Sad Memories of Fairies (2000)
Frostbitten Nakedness (1998)
In The Forest of Weariness (1997)
Dark Fairies Dancing (1996)
svojho casu sa mi to pacilo, a teraz si to nemam odkial opaet pustit. najlepsi bol samozrejme stale bubenik :-)
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.